Akdeniz Anemisi Nedir, Neden Olur?

Ülkemizin en sık görülen rahatsızlıkları arasında yer almakta olan Akdeniz Anemisi nedir ve neden meydana gelir?

0 143

Beta Talasemi olarak da bilinmekte olan Akdeniz Anemisi ülkemizde en sık görülen kan hastalıklarından biridir. Akdeniz adını alması ve o şekilde anılması ile birlikte bunun nedeni Akdeniz bölgesinde daha sık görülen bir rahatsızlık olmasıdır.

Kırmızı kan hücrelerinin az olmasından kaynaklı olarak görülmekte olan Akdeniz Anemisi rahatsızlığının tedavisi mümkün olmak ile birlikte süreç oldukça uzundur. Ancak ülkemizde Akdeniz Anemisi rahatsızlığının tedavi süreci oldukça başarılı geçmektedir.

Akdeniz Anemisi Neden Olur?

Akdeniz Anemisi, genetik bir kan rahatsızlığı olabileceği gibi vücudun işlevlerini tam olarak yerine getirmemesi durumunda da meydana gelir. Gen rahatsızlığından da kaynaklı olarak meydana gelen Akdeniz Anemisinin belirlenemeyen nedenleri de bulunmaktadır.

Türkiye’de sık sık Akdeniz bölgesinde görülmekte olan Akdeniz Anemisi rahatsızlığının taşıyıcı insanlar ile bulaşması da mümkündür. Ülkemizde milyonlarca kişinin taşımakta olan Akdeniz Anemisi ile ilgili bilgileri daha sonra detaylı olarak sizlere ileteceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.