İnme Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

0 246

Halk arasında “inme indi” tabirini mutlaka duymuşsunuzdur. Genellikte felç yerine, halk arasında inme olarak tabir edilen bu hastalık, vücudun belirli bir bölümünde görüldüğünde, en belirgin belirtisini de göstermiş olur.

Peki, inme nedir, belirtileri nelerdir? İnme tedavisi nasıl yapılır? Kimlerde inme riski vardır? Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında…

İnme Nedir?

Beyni besleyen kan damarlarının akışının durmasıyla oluşan beyin hasarı ile birlikte ortaya çıkan duruma, inme yani felç adı verilmektedir. İskemik ve hemorajik olmak üzere iki farklı türü bulunan felç hastalığında, hastaların %80’den fazlası hemorajik felç hastalığına yakalanmıştır.

İnme Belirtileri Nelerdir?

Sizin de bildiğiniz üzere, inmenin en yaygın belirtisi, kişinin vücudunun belirli bir tarafına gelmesiyle anlaşılır. İlk felç inilen anda, ilk 3 saat oldukça önemlidir. Eğer hasta bu 3 saatlik zaman dilimi içinde doktora başvurursa, hastalığın tedavisi daha kolaydır.

İnme Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnme tedavisinde, kanın pıhtılaşmasması için belli dozlarda aspirin kullanılması doktor tarafından tavsiye edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.