Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Daha kaliteli ekranlara sahip olmak için Ölü Piksel nasıl yapılır?

0 485

Piksel, sayısal verilerin üçlü nokta görünümüne verilen isimdir. Ekranlı araçlarda binlerce pikselin bir araya gelmesiyle görüntü oluşur. Bu binlerce piksel arasında fabrika hatası sonuç birkaç tane işlevsiz olan yer alabilir. Bunlara ölü piksel adı verilir.

Yeni alınan cihazlarda ölü piksel yer alması iade etme sebebi olarak görülür. Bu yüzden yeni bir cihaz alındıktan sonra ölü piksel test etmek doğru olacaktır.

Ölü Pikseller Nasıl Test Edilir?

Benzer İçeriklere Gözat

Ölü piksel testi oldukça kolaydır. Öl pikselleri test etmeye başlamadan önce ekranın temiz olduğundan emin olmak gerekir. Aksi halde hatalı sonuçlar görüntülenebilir. Ekranda yer alan en ufak bir toz zerreciği ölü piksel olarak algılanabilir.

Hiçbir ölü piksel testi uygulaması size otomatik olarak ölü piksel noktayı göstermez. Sizin dikkatlice ekranda siyah ya da beyaz noktalar olup olmadığına bakmanız gerekir. Bu iş için kullanabileceğiniz bazı siteler mevcut.

Bu sitelerin başında olupikseltest.net, eizo.be, coloraurlien.net ve pikseltesti.com yer alıyor. Kullanabileceğiniz uygulamalar arasında ise Undead Piksel, Is My Lcd Ok yer alıyor. Bu siteler ya da uygulamalar vasıtasıyla ölü piksel testi yapabilirisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.